Sumatra Zachodnia

Wszechobecna soczysta zieleń, kręte górskie drogi wśród pól i tarasów ryżowych – pod względem krajobrazów zachód Sumatry jest urzeczywistnieniem naszych najlepszych wyobrażeń o Indonezji.

Region jest idealny dla osób ceniących sobie piękno natury, nie znajdziemy tu typowych atrakcji, a raczej kilometry dróg wśród zachwycających widoków. Jedną z takich dróg, jest 44-zakrętowy odcinek prowadzący w dół, do jeziora Maninjau. Nie mamy niestety żadnych zdjęć, gdyż co 100 metrów czekał na nas kolejny zakręt 180 stopni, zza którego żwawo wyjeżdżały ciężarówki. Dalej trasa prowadzi wzdłuż powulkanicznego zbiornika, najpierw przez małe nizinne wioski i pola, później przez wąskie górskie drogi. Niespiesznie objeżdżamy jezioro dookoła, ciesząc się słońcem i wiatrem we włosach. 😉

Żeby odkryć dalej położone rejony wypożyczamy skuter na 3 dni, przepakowujemy się do jednego małego plecaka i ruszamy w trasę. Docieramy do Harau Valley, doliny pełnej wapiennych skał i wodospadów. W okolicy nie ma żadnych turystycznych szlaków, więc każdego ranka patrzymy na mapę i sami wytyczamy sobie drogę. Dzięki temu docieramy w miejsca gdzie życie toczy się innym rytmem. Sumatra raczy nas idyllicznymi wręcz krajobrazami. Całe dnie spędzamy na skuterze, jemy w przydrożnych barach, wspinamy się na kolejne góry, uciekamy przed burzami, oglądamy zachody słońca nad polami ryżowymi, a wieczorami odpoczywamy w hamaku na tarasie bungalowu. Dopełnieniem fantastycznego wrażenia jakie robi na nas okolica, są ludzie. Pomocni, serdeczni i uśmiechnięci, sprawiają, że czujemy się tu jak w domu.

Ten wpis piszemy ze sporym opóźnieniem. Ma to swoje dobre strony bo możemy porównać Sumatrę do innych wysp – w międzyczasie byliśmy na słynnym Bali, Jawie i Sulawesi. Mimo to, w zderzeniu z tymi miejscami Sumatra jak dla nas zdecydowanie wygrywa. Możemy tu znaleźć wszystko. Od rajskich wysp, przez dżunglę, wulkany, po wyżej opisane nieskończenie zielone pola. Wszystko to w autentycznym lokalnym klimacie. Dzięki temu, że wyspa nie jest łatwa do podróżowania, nadal dociera tu bardzo mało turystów. My dotarliśmy i nie żałujemy ani jednej minuty tu spędzonej.

20180201_174248
Pozdrawiamy!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s